Saturday, June 30, 2012

Yaşam Koçluğu Sertifika Programları ve Yaşamınızda Düzeni Sağlayan Koçluk 05336666903-raykoclukegitim@gmail.com-filiztosyali@yahoo.com


Koçluk için eğitim programlarını öğrenmek ya da koçluk almak için arayabilirsiniz.
0533-6666903 raykoclukegitim@yahoo.com -filiztosyali@yahoo.com

Siz de koç olabilirsiniz.
               Koçluk dinlemektir, dikkatle dinlemek...
Anlamaktır, ne anlattığını, nerede olduğunu tam anlamakla başlar.
Koçluk için başvuran kişinin ne istediği sonra gelir. İstekler senindir, koça
uyup uymaması hiç önemli değildir. Koç senin isteklerinle ilgili yorum yapmaz. Hedeflerine giderken yanındadır. Elinde bir fenerle yolunu aydınlatır. Ben koç için, elindeki fenerin yedek pilidir, derim.  Koç neler olduğunu, neler yaşandığını anlarken, anlatan da sesini duyar. Duyduğu ses gerçeklerdir.
               Kendi sesinden duyması, düşünceyi harekete geçirir.  Düşünür düşünür düşünce
kapısı kapandığında, koç koçluğa gelen kişiye yeni bir soruyla gerçeklere çeker.
Gerçeklerin, yeteneklerin açığa çıkmasında çok önemli bir yeri vardır.
               Yeteneklerin geliştirilmesi bu aşamada başlar. O zaman koçluk alan kişi,
kendine soru sormaya başlar.
               "Ben bu işi yapacağım ne kazanacağım,"
               ya da, "Nelerden vazgeçeceğim?"
               Ya da; "Kendi yeteneklerime neler eklemeliyim?"
               Sonunda, eğitim almaya, ya da mekan değiştirmeye, ya da yeni bir
 davranış geliştirmeye karar verir.
            Koçlukta asla geri gidiş yoktur. Ayna tutmaktır denmesinin nedeni de bu ilerlemedir. Koçluk eğitimi alan, ya da koça bavuran biri her zaman daha iyi durumda olur.

Wednesday, June 13, 2012

Filiz'in Kalemi: Yasam Koclugu sertifika programi-Istanbul-Bodrum-L...

Filiz'in Kalemi: Yasam Koclugu sertifika programi-Istanbul-Bodrum-L...: Bu programlardan herhangi birinde olabilirsiniz. Siz secin konusalim. Kocluk Programimiz *24Haziran-4Temmuz on line 19Temmuz-23-27Temmu...

Yasam Koclugu sertifika programi-Istanbul-Bodrum-Los Angeles-Torrance-Bruksel 05336666903 filiztosyali@yahoo.com bize ulasin size uygun olani seceliml

Bu programlardan herhangi birinde olabilirsiniz. Siz secin konusalim.
Kocluk Programimiz
*24Haziran-4Temmuz on line 19Temmuz-23-27Temmuz yuzyuze egitim ve sertifika toreni(DOLU)
*15Haziran-24 Haziran on-line 18Temmuz-22-28 Temmuz yuzyuze egitim ve sertifika toreni
5000TL KDV dahil
*7Temmuz-14Temmuz yari zamanli yuzyuze bire bir yasam tasarimi ve kocluk-5000TL KDV Dahil
*15Temmuz-19 Temmuz tam zamanli erken yuzyuze kayit bire bir egitim 3000TLKDV Dahil
22Temmuz sunum ve sertifika toreni
*02Agustos-20 Agustos yaygin on-line sertifikali egitim 3000TL KDV dahil erken kayit (DOLU)

Tuesday, June 12, 2012

KONUK YAZAR DAFNA NEPAL TÜRK ÖĞRENCİLERİ HİZMETTE


“Project Nepal Kids” Programı

Istanbul International Community School’da (IICS) okuyan altı öğrenci, 13 Nisan 2012 tarihinde başlayan 10 günlük seyahatleri süresince Nepal’de Katmandu şehrinin kuzeyinde bir köy okulunda yaşları 3 ile 10 arasında değişen 60 Nepalli öğrenciye  her gün 3 saatlik matematik, fen, hayat bilgisi, İngilizce güzel sanatlar ve müzik eğitimi verdiler.

Dafna, Zeynep, Elis, Eren, ve Cenk, Colin, bu gönüllü çalışmayı, “Project Nepal Kids” programı çerçevesinde, Nepal’in Panchakanya okulunda gerçekleştirdiler. Okulları IICS’te ki sorumlu öğretmenleri Jennifer Hanım tarafından koordine edildiler.

Öğrencilerin yıl boyunca gerçekleştirdiği çeşitli okul içi organizasyonlarda toplanan yardım paraları ile Nepal’e götürmek üzere sadece okul malzemeleri değil, ayrıca 3 bilgisayar, internet kurulumu ve internet kameraları alındı. Nepal’deki ilk gün bilgisayarlar başarıyla kuruldu ve Türkiye’de bulunan IICS öğrencileri ile karşılıklı mektup arkadaşlığı furyası başlatıldı.  Böylece Panchakanya okulu  ve IICS öğrencileri arasındaki uzun vadeli ilişkinin de temelleri atıldı.

Öğrencilere eşlik eden Colin’nin babası Mr. Tim, kurduğu küçük bir klinik ile Nepalli öğrenci ailelerine göz muayenesi gerçekleştirdi, ve 26 adet okuma ve uzak mesafe gözlük dağıtıldı.

Öğrencileri en çok etkileyen olaylardan biri ise, bir köy pazarında karşılarına çıkan nesli tükenmekte olan bir yerel kuş türünü satın alıp, tekrar vahşi dünyaya salarak özgürlüğünü geri vermeleri oldu. 

Öğrencileri mutlu eden diğer bir olay da, pazarda gezerken tesadüfen kafeslerde satılmakta olan 100 kadar nesli tükenmekte olan kuşları satın alıp, tekrar doğaya salıvermeleri idi.
  Dafna Biçaçi’nin gözünden gönüllü Nepal çalışması:Yaklaşık iki sene önce haritada yerini bile gösteremiyeceğim bir ülkede geçirdiğim bu 10 gün, kısa bir süre de olsa, dürüstçe söyleyebilirim ki, hayatımın rahatlıkla şu ana kadar ki en anlamlı ve verimli günleriydi benim için. Her şey, Dünya Sokak Çocukları’na yardım vakfının kurucusu Peter Daldlish’in okulumuza gelip,yaptığı işleri paylaşması sonrası, Nepal’deki bir kalkınma projesi için gönüllü öğrenciler aradıklarını söylediğinde başladı; hiç düşünmeden gönüllü oldum. Oraya vardığımda, şaşkınlıktan dilimi yutabilirdim, gördüklerim, benim için gerçek bir şoktu. İlk kez böyle bir insanlık dramına kendi gözlerimle tanık oluyordum. Onlara azıcık da olsa yardım edebilmek, boynumun borcydu artık. Bu organizasyon boyunca yaklaşık 50 çocuğun gelişimine katkı verebilmek başta beni, sonra da hayat görüşümü değiştirdi. Nepal’e gitmeden önce,  bana Nepal halkının aslında çok içten kişiler olduğu söylenmişti, ama günün her saatinde, her dakikasında gülmemi sağlayacaklarını hiç beklemiyordum. Uçaktan iner inmez yüzümde o gülücük oluştu… ve orada geçirdiğimiz süre boyunca o içimden gelen doğal gülücük hiç kaybolmadı, zaten kaybolmasını da hiç istemedim. Ben genelde izleyicilerin karşısında konuşmaktan çekinir, çok da heyecanlanırım. Nepal’deki  vereceğim eğitimi ve konuşmaları düşündükçe heyecanım iyice arttı. Özellikle, okula giderken geçmek zorunda olduğumuz her an yıkılacakmış gibi görünen o garip köprüden ilk kez geçerken kalbim heyecandan resmen duracak zannettim. Ama aslında bu, farklı bir heyecandı.  Derslere ve konuşmalara başlamamızla, izleyicilerin karşısında konuşma korkum ortadan kaybolmaya başladı, ve sonrasında o heyecanımı, onlarla konuşmaya can atan bir hevese ve meraka dönüştürmeyi başardım. Örneğin, ben hayvan resimlerini gösterirken, çocukların o hayvanın adını sevinçle haykırmaları karşısında duyduğum coşku, kendimi onlara daha yakın hissetmemi sağladı.
Beni her zaman öğretmenlerin öğrenci kayırma tavırları çok kızdırmıştır. Ama şimdi o kayırma duygusunun nedenini çok iyi anlıyorum. Çünkü benim de favori öğrencim vardı.  Sınıfa sorduğum bütün sorulara cevap vermesine ve bana en yakın oturmasına hep izin verdim, ve evet sanırım, onu diğer öğrencilerden daha çok sevdim. Bu kesinlikle diğerlerini sevmedim anlamına gelmesin. Sadece ona karşı daha derin duygular besledim.  Benim için Laxmi’yi diğerlerinden farklı kılan, öğrenmeye karşı duyduğu  şevk ve hevesti. Diğerleri gibi değildi. Durmadan gözümün içine baktı ve öğrenmekten hiç yorulmadı. Bir şey anlatmaya başladığımda hemen bağıra çağıra bütün enerjisiyle kendi arkadaşlarını susturdu.
İkinci günümüzde, kendimi tekrar herkese tanıştırdığımda, Laxmi adımı en az on kere ardı ardına tekrarladı. O kendi lehçesi ile adımı her söyleyişinde kendimi yeniden doğmuş buldum ve orada gerçekten bir şeyler değiştirebileceğimi ve değiştirdiğimi hisettim.
Laxmi’nin kardesinin sırtından hiç indirmediği bir okul çantası vardı. Bir gün o çantanın üstünde “I LOVE DAFNA (Dafna’yı seviyorum)” yazıldığını farkettim. Görür görmez çok duygulandım, gözlerim doldu. Kimseye belli etmemeye çalıştım. Son günümüzde, kapanış töreninden önce, Laxmi bir elinde abisinin sırt çantasında, öteki eli benim elimde, yanıma oturdu.  Sırt çantasının üstündeki “I love Dafana” yazısını kendisinin yazdığını söyledi. Tabii bunu söyler söylemez ben o mutluluk göz yaşlarımı tutmadım. Çok içtendi o göz yaşlarım. Laxmi ile birbirimizi hiç unutmayacağımızı biliyordum.
Laxmi ile daha yakın bir ilişki kurmuş olabiliriz ama oradaki bütün kardeşlerimin hepsini çok seviyorum. Onları, ve orada yaşadıklarımı hiç bir zaman unutmayacağım. Unutamam da zaten, çünkü ben Nepal’e gitmeden önceki Dafna değilim. Napal’de gördüklerim ve yaşadıklarımla, değiştim, yeniden doğdum. 2012, Nisan DAFNA BICACI


Sunday, June 10, 2012

Yaşam Koçluğu ve Yaşam Tasarımı için arayabilirsiniz. filiztosyali@yahoo.com 05336666903

Bazı işleriniz karıştı, duygularınızı tam yoğunlaştıramıyorsunuz. Anladım karar vermekte zorlanıyorsunuz. Sanki herşey size oluyor. Uykunuz ve düşünceleriniz istediğiniz noktada değil. Sizin bir yaşam koçuna ihtiyacınız var.
             
 Arayabilirsiniz. Her tünelin bir ışığı, her girişin bir çıkışı vardır. Yaşam koçu olarak yanınızda olmak, sizinle tırmanmak isterim. beni arayın düzenleyelim. Yaşamı güzelleştirelim. Çözüm üretirken yanınızda olabilirim.
Sonuçlar sizin istedikleriniz.

Günün her saatinde arayabilirsiniz.
               Belki bir gönül yarası, belki bir sınav heyecanı, bir ayrılık, göç, anlaşılamamak... Yaşamınızda hiç bir şey sorun olmamalı.

Saturday, June 09, 2012

Çocuklara yaz kampı filiztosyali@yahoo.com 05336666903 siz dinlenin eğlenin. çocuğunuz Bodrum'da bize emanet. Yazar, okur, çizer


Ben Türkçe'yi iyi kullanırım. Filizin Kalemi Yazar Okulu programı içinde yazmayı, dinlemeyi, anlamayı öğrendim. Çocuklar için yaz kampı. bu yaz ne yapalım diye düşünmeyin. en az bir sanat yeteneğiniz varsa, okuma yazma biliyorsanız yaşınız 7-17 yaş arasındaysa lütfen bizi arayın son bir kaç çocuktan biri olun aramıza katılma şansını yakalıyın.
Biz bu yıl Hakan Otel Kısısel Gelısım Cocuk Sanat Fılızın Kalemı Yazar okulundayız. Ya siz? 7-17 yasları arasındaysanız en az bır yetegınız varsa secmeler katılabilir bizimle beraber, satranç, yüzme, dizi oyunculuğu, tiyatro, dans, sunuculuk, kisa flim cekimi ve gosteriler programının icinde olabilrsiniz. Son dort kisi icin kontenjanimiz var. Ama oncelikle sizi tanımalıyız. Secmeler icin kisisel bilgilerinizi ve iletisim adreslerinizi gondermelisiniz filiztosyali@yahoo.com veya raykoclukegitim@gmail.com Tellefon: 05336666903

Wednesday, June 06, 2012

Çocuk Kmapları

FİLİZ'İN KALEMİ YAZ KAMPI
Her şey dahil
filiztosyali@yahoo.com
090-533-6666903 Cell Phone-GSM
Bu yaz 7-17 yaş arasındaki 15 seçilmiş çocukla kampımızı yapılandırıyoruz.
Yazıyorlar, çiziyorlar, yayınlıyorlar ve oynuyorlar. kendileri yazıp, kendileri filmleştiren çocuklar. Onlar 15 yetenekli çocuk.
Dinlenirken

Onlar kendi giysileirni diktiler

Yazdılar ve Oynadılar
20 temmuz-30 temmuz arasında Bodrum Bitez yalısındayız. Siz tatilinizi yaparken çocuğunuz bizimle. Arayin konuşalım
           Çocuğunuzun bu yaz bir programa ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, on beş çocukla sınırlı bir yaz kampına katılmasını ve kişisel gelişimine katkı sağlamasını amaçlayın. Biz kültür sanat ve iletişim üzerine çalışmalar yapıyoruz. Daha önce ekibimizin hazırladığı Felsefe Kampı programı, İngilizce Kamp programlari İstanbul Üniverisitesine bağlı Çocuk Üniversitesi tarafından da uygulandı.

Saturday, June 02, 2012ÇOCUKLARA KAMP KAMPLAR ÇOCUK KAMPLARI filiztosyali@yahoo.com

0090-5336666903

ÇOCUĞUNUZ BU YIL KAMPTA BİZDE

Yaz Kampı Çocuklar için 02523638469 filiztosyali@yahoo.com

YAZ KAMPI filiztosyali@yahoo.com


BU YIL BİZE GELİN YAŞAMINIZDA YENİ BİR UFUK AÇILSIN
Sizden öncekiler hem yazdılar, hem oynadılar, hem de sertifika aldılar. bir çoğunun yaşamı yeniden şekillendi. Bir çoğu yeteneğini keşfetti. Kampta neler var.
*Yüzme
*Yürüyüş
*Edebiyat ve Sanatla ilgili herşey.
Bu kamp çocuklar için, bir gençlik kampı. İngilizce konuşma kampı
*Tiyatro
*Dizi Oyunculuğu
*Dans
*Çizgi Roman Oluşturma
*Kısa Film
*Gazete Yazarlığı
*Kendi Kitabını Hazırlama
Bodrum Bitez Yalısı Hakan Otelde gerçekleştirilecek yaz kampımıza seçilmiş 15 çocuk daha katılabilecek. Siz de çoccuğunuz için kişisel gelişimine katkıda bulunacak onun yeteneklerini açığa çıkaracak bir kamp arıyorsanız, önce bize mail atın, biz sizi tanıyalım ve çocuğunuzun bu kampa katılımını sağlayalım.