Sunday, November 06, 2016MAKALE    
                                   İNTERNET TEMİZ ENERJİ ve UZAY
          Gençlerin gerçekten örnek alması gereken Elon Musk bütün övgüleri hak ediyor. Buradan yola çıkarak  çağdaş bir dünyada bir kaç kültür arasında yaşayan gençlerimizin pek çok gençten şanslı olduklarını düşünerek, sadece bir okul bitirmek, meslek sahibi olmakla yetinmemeleri gerektiğini görebiliyorum. Sanatta, teknolojide, digital yaşamda ellerinde imkanları tam kullandıklarında çok yararlı işler yapacaklarına inanıyorum.
              Film karekterlerine konu olan bilyarder Elon Musk’ın yaşamını merak etmeyen tek bir kişi bile olduğunu sanmıyorum. Elon Musk Thomas Edison, Bill Gates, Steve Jobs ve Walt Disney’I örnek aldı. Şu anda gençlerimizin de elinde Elon Musk gibi bir örnek var. Önce kendinin çalışma alanlarını tespit etti. Bu üç alan da, çağımızın koştuğu alanlardı. Onun yaşam felsefesı; internet, temiz hava ve uzay olarak belirlendi. Çalışmalarını bu üçgen içinde yürütmeye karar verdi.
              O, Güney Afrika’dan  göç eden bir ailenin oğlu ve hepimizin çağımızda  hayran olduğu  bilyarder  genç bir girişimci. Onun başarılarını bütün dünya konuşurken istedim ki biz de onu tanıyalım. Onun gibi iki vatandaşlı olarak yaşayan gençlerimize örnek olsun. O bir dahi deyip onun başarılarını kendimizden uzaklaştırmayalım. Gençlerimizde var olan yetenekler onda da vardı, tek yaptığı şey yeteneklerini çalışkanlığı ile desteklemek oldu. Yaratıcılığını ve araştırmacılığını bunlarla  birleştirerek paraya ve başarıya ulaştı.
                 Elon Musk elektrikli araba Tesla yaratıcısı. Sadece o mu PayPay kurucusu, uzay hayallerini gerçekleştiren adam, Mars’ta bir yaşam tasarlayan kişi. 24 yaşında başladığı bu hayatı ilk kazandığı paradan sonra canlandı. Şu anda onun hayatını anlatan kitap da ilk sıralarda. Güney Afrika’dan göç eden ailesinin ona yaşattığı hayat içinden bu başarıyı kendisi bulup çıkardı.   Haftada 100 saat çalışan birinden söz ediyorum.  SpaceX baş tasarımcısıdır.   SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu ile rıhtım ve Dragon ile Dünya arasında   ilk ticari şirketini kuran biri.  SolarCity güneş enerjisi sistemleri onun eseri. Yaratıcılığın başarıdaki yerini görebileceğimiz en büyük girişimleri.
                Dünyada ve uzayda yapılacak çok şey var. Güney Afrika kökenli bu kişi sadece dahi değil son derece çalışkan, araştırmacı ve meraklı biri. Henüz kırkbeş yaşındayken bu kadar çok şeyi hayata geçirmesi göz önüne alınırsa, onu daha bir çok keşif ve buluş bekliyor. Eski araştırmacıların fakir bir yaşam içinde ömürlerini geçirdiğine bakılırsa, yaratıcıkla para da kazanılabileceğini gençlerimizin inanması gerekir. İnsanoğlunun yapabileceği çok şey var. Yeter ki imkanlarımızı iyi değerlendirelim, bize destek verebilecek kişi ve kuruluşları seçip insanlığa hizmet edecek pek çok buluşun içinde olalım, bu tür çalışmalar yapan ekiplere katılalım.   Ama herşeyden önce yeteneklerimizi bilelim ve onların peşinden koşmayı zevk haline dönüştürürken insanlığa da hizmet etmeye erişilmesinin çok yüce bir duygu olduğunu unutmayalım.


Torrance Plajı
INFERNO FİLMINI IZLEDIM ÇOK GÜZELDİ
Güzel bir film izledim. Film İngilizceydi. izlemeye başladığımda herşey normal bir filmden farksızdı. Ama Film içindeki kahramanlar dünyadaki şehirleri dolaşmaya başlayınca İstanbul son durakları oldu. Güzelim İstanbul'da Sahaflar Çarşısı ile başlayan upuzun bir tur başladı, Eminönü, Sahil Yolu, Sultanahmet ve Yerebatan Sarayı inanılmaz güzel bir çekimle beni çok heyecanlandırdı. Size öneriyorum INFERNO filmini izleyin, o keyfi siz de yaşayın güzelim İstanbul.