Wednesday, March 28, 2007

ÖYKÜ YARIŞMASI SARTNAME İKİ TİP YARIŞMACI VAR

1-Ana okulu
2-Yetiskinin koçluk yaparak cocuklarla birlikte katilimi

ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAME

Yarışmaya Çağrı
Göndereceğiniz adres: Mehmet Çelik
Filiz Tosyalı
Nadirağa sok. No 26 Berksoy Ap. Daire 15 Göztepe İstanbul
Telefon-0216-5672242
8.ONUR GUVENER OYKU ANLATI YARISMASI
Öykünün Prens ve Prensesleri seçiliyor
Bu yil öykü anlatı yarışması; Bilfen Eğitim kurumları Ataşehir, Mico Dergisi, 118Y Lions Kulturel -Sanat Komiteleri tarafindan hazirlanmakta.
Elemeyi gecen yarismacilar canli program sonrasi odullendirilecekler, taclarını giyeceklerdir.

Yarışma Şartnamesi

A. YARIŞMANIN AMACI
1. Ana okulu ve İlköğretim birinci kademe çağındaki çocuklarımızın, duru, akıcı iyi bir Türkçe ile öykü anlatmalarını sağlamak.
3-Okuyup anlatabilecekleri, çocukların düşünce yapılarına ters düşmeyen eğlenceli ve eğitici çağdaş yaşam içinde, trafikteki yanlışlarımızın, çözümlerin; bir kez daha değerlendirilmesini sağlamak. Acı ve gözyaşı barındıran öykülere yer vermeden trafik kazalarına dur mesajları vermek.
4-Çocukların aracılığı ile zihinlerde kalıcı, başkalarına aktarılabilen, kolay anlaşılır olay ve eleştirileri barındıran, güldüren, düşündüren, duygulandıran, çözüm üreten öykülerle trafik kazalarına dikkati çekmek.
B. YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI
1. Yarışma Ana okulu ve ilköğretim öğrencileri arasında iki grup halinde yapılacak. Şartname koşullarına uyan her çocuk ve çocuk grubu bu yarışmaya katılabilir.
2. Çocuklar grupla da katılabilirler, sadece grup içinden bir öğrenci öyküyü anlatmalı, diğerleri öykü arkasındaki sessiz anlatımda yer alabilirler. Öykü arkasında yer alacak çocuk sayısı için bir sınır getirilmedi.
3. Yarışmaya Seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamazlar.
4. Yarışmacılar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
5-Bu yıl anaokulundan beş anlatıcı ödüllendirilecek.
İlköğretim birinci kademeden; iki yazın grubu ve üç anlatıcı ödüllendirilecek. Yani bu bölümde beş ödül olacak.
İlköğretim için değerlendirme puanları; öykü grubu ve anlatıcı için ayrı ayrı değerlendirilerek belirlenecek. Burada ayni kişilerin iki ödülü almalarına engel bir durum yok.
C. YARIŞMAYA KATILACAK YAPITLARIN NİTELİKLERİ
1.Yarışma dili Türkçe’dir.
2. Ana okulu için seçilmiş anlatım metinleri yaş grubu çocuklarının anlatımına uygun olacaktır.
3. Ana okulu öğrencilerinin anlatacağı öykülerin özgün olması gerekmez. Daha önce yayınlanmış, öyküleri anlatabilirler. Bu yarışma için özel hazırlanan öyküler de olabilir.
4. İlköğretim birinci kademe öğrencileri öykülerini yazar grubu oluşturarak yazmak zorundalar. Bireysel yazılan öyküler dikkate alınmaz. Öykü Çocuk Yazar Grubu bir okul, kurs, çocuk kulübü ya da derneği temsil etmeli. Grup bir yetişkinin rehberliğinde öyküyü yazabilirler. Öykünün anlatıcısı yazar grubundan bir çocuk olmak zorundadır. Bu kurala uymayan yarışmacılar değerlendirme dışı tutulacak.
5. Yapıtların gönderilme aşamasında belirtilen kişiler değiştirilemez. Böyle bir durumda yarışmacılar aldıkları ödülü iade etme gibi bir sorunla karşılaşabilirler. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

7. Yarışmaya katılacak yapıtların özellikleri.
a. Yazılı metin ve anlatım 400 sözcüğü geçemez. Yazın grubu yetişkin rehber ve üç çocuktan fazla olmamalı. Rehber olacak kişi daha önce yapıtları yayımlanmış biri olmalı.
b. Cdye anlatılan öykü gönderilirken öykünün adı, yazan ve anlatan çocuğun adı, okulları ve yaşları, rehberin bilgileri (Cd deki anlatımın başında) belirtilmeli. Çocuk bilgileri Cdye eklemenin dışında metin şeklinde de yazarak gönderilmeli.
c) Konu TRAFİK…

D. YAPITLARIN TESLİMİ
1. Her yapıt için 2 cd düzenlenmeli, ayrıca bilgisayarda word belgesine yazılı halde gönderilmelidir. Yapıtlar 31Mart 2007 saat 17.00‘ye kadar Nadiraga sok. No 26 Berksoy Ap. Daire15 adresine kargoyla teslim edilecek ya da iadeli taahhütlü posta ile gönderilecektir. Belirtilen tarihten sonra; postaya ya da kargoya verilen yapıtlar değerlendirmeye alınmayacak.
E. YAPITLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
1. Yarışmaya gönderilen yapıtlar şartnameye uygunluk açısından ön jüri tarafından ön elemeye alınacak, şartnameye uygun görülen yapıtlar yarışma büyük jürisine teslim edilecek.
2. Büyük Jüri, incelemelerini bitirecek ve 5er 5er gruplanan 10 Adet anlatıcıyı 100 (yüz) üzerinden puanlayarak belirleyecek.
3. Büyük jürinin onayından geçenler canlı olarak yarışacakları sunum gününe (20 Mayıs Pazar) davet edilecekler. Ayni gün seçici kurul tarafından belirlenecek ve öykünün prens ve prensleri belirlenerek taçları giydirilecek.
6. Büyük Jüri ödüle değer anlatım bulamazsa, yarışmayı yapmak zorunda değildir.
F. SONUÇLARIN AÇIKLANMASI SUNUM VE ÖDÜLLER
1.Finale katılmaya hak edenlerin sonuçları adreslere mektupla ya da maille ve ayrıca telefonla bildirilecek. Finale kalamayanlara bildirilmeyecek ve yapıtları iade edilmeyecek.
2. Büyük jüri tarafından seçilen 10 öykü grubu canlı anlatımları için telefonla davet edilecekler. Jüriye ulaştırmaları gereken bilgileri yarışma öncesi belirtilen bir tarihte iletmiş olmaları gerekiyor.
3. Kostümleri ve kendilerine sahne gösterisi oluşturan gruplarıyla öykülerini sunmak üzere seçilen on finalist. Sahne bilgilerini, müziklerini ilgili kişilere belirtilen zamanda ulaştıracaklar. Sunumlarıyla ilgili bütün bilgileri önceden tamamlamış olacaklar.
4. 8.Onur Güvener Öykü Anlati Yarışması Trafik kurallarına uyalım, canlar yanmasın slogonanıyla tanıtılacak

20 Mayıs Secici Kurul

Seyma Durmaz- TRT
Humeyra Davran -Hayal Mahsulerri Produksiyon
Yasemin Ilan- Junıor Gazetesi Yayin yonetmeni
Tuna Egemen- Sesli Kitaplar
Selda Sezer- Kanal-D
Filiz Tosyali -Binfikir Yazari
Hurriyet Gazetesi Nuran Cakmakcı
Sevil Taner – Bebegim ve Biz Dergisi
Gunes Gazetesi Yayin Yonetmeni Ercan Demir
Lions 118-YGenel Yonetmen Semra Aygun
Gulten Dayıoglu Yazar
Yalvac Ural -Milliyet Gazetesi

Posted by filiztosyali at 8:33 AM | Permalink | Comments (0)

Thursday, November 30, 2006
TRAFİK ANDI niye olmasın

TRAFİK ANDI
Ben ehliyet sahibi kişi,
ya da geleceğin sürücüsü olarak
Trafik andını etmeye hazırım.
Hız ve gösteriş için araba kullanmayacağıma,
Direksiyon başında
canıma, canlara ve mala zarar vermemek üzere olacağıma,
Dalgın ve heyecanlı zamanlarımda
Sürücü koltuğundan uzak duracağıma,
Alkollü yola çıkmayacağıma,
Uykusuz bir şekilde araba kullanmayacağıma,
Yol boyunca trafik kurallarına, işaretlerine uyacağıma
Ayrıca; Tüm bu olumsuzluklarla
Şoförüm olmaya hazırlanan kişinin;
mevkii, yaşı, bana olan yakınlığı ne olursa olsun
asla arabasına binmeyeceğime,
sevdiklerini trafik kazasında yitirenlerin huzurunda,
namus ve şerefim üzerine söz veririm.
Yazan Filiz Tosyalı

Wednesday, March 21, 2007

2007 ÖYKÜ YARIŞMASI UZATILDI

Öykü gönderme süresi 30 Nisana kadar uzatildi. İlgililere duyurulur.


L’Atelier des Petits Pas kurucusu Ayşe Eryörük çalışmayı çok seven biri

Yuruyus yolu Tervuren parkında cok mukemmel, dilediğince yolu uzatabilirsin

Kahve mi içiyorlar, çay mı?
Tabi ki kahve...
Ben mi neredeyim?
Resmi çeken de benim.

Bu kez size poz verdim.

Elli yaşındam sonra yürümeye başlayınca, yürüme de oldukça keyifli oluyor.

Tervuren Parkı bir bahar gununde adeta kışı bize yaşattı. Ama yine de her şey çok güzeldi. Tervuren Belcika'da kucuk bir kasaba diye anlatabilecğim bir yer. Özellşkle Türklerin çok beğendikleri bir bölge. Parkın içinde bir de müze var.

Tuesday, March 20, 2007


Karın altında sapsarı bir papatya size ne hissettirir?
Lapa lapa kar yağarken şu MART gününde papatya da yaşamaya çalışıyordu. Sizce doğanın dengesi böyle bir sey olabilir mi, ölmek değil de doğmak gibi...
“KULTUR SANAT LIONS COCUK KIYAFET
BALOSU
Acaba cocuklarin gonlunde hangi sanatcilar var?
24 Nisan Günü Maltepe Sahil Yolu Sea Vesta tesislerinde çocuklara bir balo düzenleniyor.
Çocuklar, Uluslararasi Lions 118-Y Kultur Sanat Komitelerinin hazirladigi çocuk balosunda dilediklerince eglenmek icin bir araya geliyor. Televizyondan tanidigimiz cocuk yildizlarin ve unlu sanatcilarin davet edildigi baloda cocuklar “Kendi Yildizini Kendin sec Kendin Davet Et” adi altinda davetleri de yapıp plaketler sunabilecekler.
Hulya Kocyigit, Murat Basaran ve Yasemin Kumral gibi sanatcilar organizasyonu hazirlayan Kartal ve Kazasker Lions tarafından davet edilecek. Baloya katilacak konuk çocukların hangi sanatcilari davet edecegi, plaket sunacakları merakla bekleniyor.
Davetiyelerin 25 YTLye satilacagi baloda cocuklarin sevecegi unlu konuklar olacak. Gelirinin Bolluca Cocuk Koyune birakilmasi planlanan balo, cocuklarin hayallerinden uzun zaman silinmeyecek anilarla dolacak. Davetlilere icecek ve ögle yemegi verilecek. Dans, müzik ve yarısmalarla dolu dolu bir gun yasanacak. Biletler Nisan ayinin ilk haftasi satisa sunulacak.
Her Kulup kendi biletinin gelirini kendi kulubu adina Bolluca Projesine bırakacak. Sea kac Vesta yoneticisi Lion kardesimin cocuklara sunacagi menu ancak masraflarini karsilamakta. Biletlerden yuzde elli kar edilecek. Isteyen kulup istedigi kadar bileti ilgili kuluplerden temin edebilecek. Bilet iadeleri 19 Nisan Aksamina kadar tamamlanmis olacak.
Kulupler diledikleri kadar bileti alip satabilecekler. Satamadiklari biletler iade olarak geri alinacak. Bu etkinlik icinde yer alip birliktelige imza atmak isteyen kuluplerin maillerini bekliyoruz.

Tuesday, March 13, 2007

8.ONUR GÜVENER ÖYKÜ YARIŞMASI

Şartnameyi Onur Güvener sayfalarinda bulacaksiniz. Sağa bakın hemen orada göreceksiniz. Gönderdiğiniz zarfların üzerine "Mehmet Çelik - Filiz Tosyalı" diye yazarsanız, ikimizden biri alabilir. Zarfınız, yurt dışı seyahatlerim nedeniyle geri dönmemiş olur. Başarılar dilerim.

Sunday, March 11, 2007


Mons'taki konusmami Fransizca'ya ceviren aslan gibi delikanlı ve onu binbir güçlükle gurbet ellerde büyüten fedakar Türk kadını. Duygulu anlar yasadık. Genç adamın mükemmel Fransızca telaffuzu herkesi büyüledi.

BRÜKSEL BAŞ KONSOLOSUMUZ

Mehmet Özyıldız Baş Konsolos ve yardımcıları; Hasan Solak, Selen Evcit

Brüksel'de Resim Sergisi Monty Otel Salonunda


Konuklar ve Kadinlar günü nedeniyle Doğa Eğitim Kurumları, Lions ve SIMA Asbl birlikte sergi actik, cok guzeldi. Sergiden fotograflar. Resimleri Doğa Eğitim Kurumlarinda egitim gören yetenekli çocuklar yaptilar.Bir gün sonra Brüksel Başkonsolosumuz Mehmet Özyıldız, Muavinleri Hasan Solak ve Selen Evcit ile beraberdik. Lion arkadaslarimla birlikte Mons'da bir etkinliğe katildik

BOSTANCI DOĞA


Doğalı Çocuklar beni, ben de onları çok seviyorum. yine bir söyleşi sonrası sevgimizi dile getirdik.